Czym dla banku jest lokata?

Banki zabiegają o nowych klientów nieustannie. Proponują lepsze warunki prowadzenia konta osobistego, kredytów, kart elektronicznych, kont oszczędnościowych i lokat terminowych. Do reklam angażuje się coraz częściej znanych celebrytów. Wszystko po to aby przyciągnąć do firmy i nakłonić do współpracy z nią. Bezpłatny rachunek osobisty, brak opłat za przelewy i korzystanie z bankomatów, promocje i akcje zwracania części wydanej gotówki. W jaki sposób banki mogą sobie pozwolić na coraz to oryginalniejsze metody reklamy?

Wiele osób, inwestując swoje oszczędności na lokatach bankowych, zastanawia się w jaki sposób te fundusze na siebie zarabiają i jaką korzyść ma z tego bank. Depozyty, które zakładają klienci stanowią główny kapitał banków. Pieniądze uzyskane w ten sposób bank wykorzystuje do własnych inwestycji. Szczególnie do udzielania kredytów wewnątrz rynku bankowego oraz na tradycyjne kredyty. Różnicę jaką otrzymujemy po porównaniu oprocentowania kredytów i lokat bankowych stanowią zyski, jakie banki wypracowują inwestując pieniędzmi swoich klientów.

Jak dużo banki zarabiają na lokacie?

Wszystko zależy od banku. Oferty procentowań kredytów i lokat są bardzo zróżnicowane. Oprocentowanie kredytów gotówkowych wynosi od 7,99% do 25,20%. Natomiast oprocentowanie lokat bankowych w ostatnim miesiącu wynosi od 5,0% do 2,25%. Łatwo zatem obliczyć, że zyski banków wahają się od kilku do kilkunastu procent.

Czy lokata się opłaca?

Dla banków to bez wątpienia jeden z najważniejszych produktów w ofercie i brak lokat w znaczym stopniu uniemożliwiłoby to ich skuteczne funkcjonowanie. W przypadku klienta to nadala interes, ktróry przynosi zyski, szczególnie jeżeli zamrozimy fundusze na możliwie najkorzystniejszej lokacie na rynku. Inwestując w ten sposób jesteśmy pewni, że otrzymamy z powrotem cały kapitał, a w raz z nim odsetki. To pozbawiony ryzyka sposób na pomnażanie wolnych środków finansowych.

Wróć do listy artykułów