Dlaczego banki odrzucają wnioski kredytowe?

Współpraca z bankami detalicznymi sprawia wielu klientom trudność. Chodzi przede wszystkim o bardzo dokładne analizy kredytobiorcy. Jeżeli nie posiadasz optymalnej dla banku detalicznego zdolności kredytowej po prostu nie masz żadnych szans na podpisanie dobrej umowy. Wiele grup docelowych związanych z rynkiem kredytowym narzeka na coraz trudniejsze warunki pozyskania kapitału z banku detalicznego. Co powoduje w ogóle wskazane trudności i dlaczego banki odrzucają wnioski kredytowe?

W jaki sposób funkcjonują nowoczesne banki detaliczne?

Banki detaliczne odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych na kontach klientów. Banki detaliczne posiadają szczególne prawo przechowywania środków gospodarstw domowych w całym kraju. Z pieniędzy zgromadzonych na rachunkach banków udziela się w dużym stopniu kredytów. Depozyty generują zatem potencjał kredytowy. Tak najprościej można zrozumieć funkcjonowanie nowoczesnych banków detalicznych. Oczywiście banki podlegają intensywnym regulacjom. Banki monitoruje Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski (bank centralny), a ostatecznie ustawodawca. Banki detaliczne poruszają się w obrębie prawa bankowego, ustawy o kredycie konsumenckim, a także bazują na rekomendacji T wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. W powyższych aktach prawnych zawarto informacje o niezbędnej analizie przeciętnego kredytobiorcy. Bank poznaje od podstaw swojego klienta. Monitoruje go w Biurze Informacji Kredytowej, a także w Biurze Informacji Gospodarczej, ocenia stan dochodów, podpisane umowy o pracę, dotychczasową skalę zobowiązań, ilość członków rodziny na utrzymaniu, wiek i stan cywilny. Wszystkie banki detaliczne posiadają jasny system oceny kredytobiorcy. Jeżeli nie mieścisz się w widełkach to niekoniecznie wina samego banku, ale główne różnorodnych rozporządzeń. Banki detaliczne nie mogą obsługiwać ryzykownych kredytów, bo to kończy się zazwyczaj dużym kryzysem ekonomicznym rozlewającym się na całe społeczeństwo. Bankructwo banku detalicznego to jeden z największych koszmarów społecznych. Polska ma rozbudowany system ochrony sektora bankowego, a przez to w dużym stopniu kraj uniknął konsekwencji ostatniego kryzysu.

Co może zrobić klient odrzucony przez bank?

A zatem ryzykowny klient nie powinien tak naprawdę negować zachowania banku detalicznego. Po prostu w takiej sytuacji należy przenieść się do parabanku, albo do sektora pożyczek prywatnych (społecznościowych). To jedyne racjonalne rozwiązanie dla osób o średniej lub słabej zdolności kredytowej. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nieuczciwymi praktykami na rynku pozabankowym. Akurat parabanki bazują wyłącznie na kodeksie cywilnym, a także na ustawie o kredycie konsumenckim. Masz obecnie prawo na przeczytanie umowy w domu, a także na jej rozwiązanie w przeciągu dwóch tygodni, bez żadnych konsekwencji. Sprawdzaj zawsze listy ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego w odniesieniu do parabanków, a unikniesz podpisania złej umowy.

Wróć do listy artykułów