Dyskusja o kosztach kredytu

Wyszukiwanie ofert kredytów gotówkowych jest w rzeczywistości multimedialnej bardzo uproszczone. Możesz wykorzystać, np. potencjał porównywarek kredytów gotówkowych. Jeżeli sprawdzasz podobne narzędzia i monitorujesz rynek kredytowy na pewno masz do czynienia z ogromem dodatkowych informacji dotyczących nawiązywania współpracy z pożyczkodawcą. Najważniejsze składniki umowy kredytowej z perspektywy kredytobiorcy to oczywiście skala ponoszonych kosztów w całym okresie trwania zobowiązania. Koszt kredytu również dzieli się na kilka punktów. Zrozumienie faktycznych kosztów kredytu to nie tylko większe bezpieczeństwo budżetu gospodarstwa domowego, ale też duży komfort psychiczny i szansa na wybranie idealnej oferty. Przejdźmy zatem do dyskusji o kosztach kredytu w praktyce.

Koszty kredytu gotówkowego przedstawiają się podobnie z perspektywy osoby fizycznej, a także właściciela działalności gospodarczej. Odsetki to składnik główny. Odsetki nalicza się od zaciąganego kapitału początkowego. Polityka monetarna dotycząca kształtowania stóp procentowych wpływa najbardziej na odsetki. Przy wysokich stopach procentowych płacisz odpowiednio więcej, a przy niskich stopach procentowych mniej. To naturalna perspektywa kształtowania popytu i podaży pieniądza przez Narodowy Bank Polski. Koszt kredytu to również odsetki i wiele opłat dodatkowych, najczęściej niezwykle podejrzanych. Za co możesz dopłacić? Przede wszystkim za rozpatrzenie samego wniosku. W takiej sytuacji płacisz bezpośrednio za rozpatrzenie wniosku, natomiast wcale nie musisz dostać założonego kredytu gotówkowego. Wiele nieuczciwych parabanków wykorzystywało podobne techniki do zbierania wyłącznie opłat za rozpatrzenie wniosku, przy jednoczesnym odrzucaniu praktycznie wszystkich klientów. Aby zminimalizować ryzyko współpracy z nieuczciwymi podmiotami na rynku kredytowym powinieneś monitorować listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, opinie od dotychczasowych klientów, branżowe rankingi firm pożyczkowych, a także recenzje branżowych ekspertów. Warto również porozmawiać z rzecznikiem praw konsumenta. Wielu rzeczników zajmuje się sprawami parabanków, a konkretnie lichwiarskich praktyk. W niektórych umowach występuje dopłata za dojazd do klienta. Uważaj na wszystkie „opłaty manipulacyjne”, bo to często niezbyt jasna kategoria. Ważny koszt w kredycie to ubezpieczenie, szczególnie na wypadek śmierci, czy pogorszenia aktualnej sytuacji życiowej. Jeżeli masz niezbyt dobrą zdolność kredytową na pewno poniesiesz koszty zabezpieczeń. Zobacz również, czy płacisz dodatkowo za wcześniejszą spłatę pożyczki. Taka forma opłaty wyrównuje w pewien sposób straty banków detalicznych oraz parabanków. Zapoznaj się też dokładnie z regulaminem opłat w kwestii podpisywania aneksów do umowy.

Aktualnie banki detaliczne i inni pożyczkodawcy przedstawiają informacje skondensowane o całkowitych kosztach kredytu. To po prostu wskaźnik RRSO, w którym znajduje się już całość opłat, chociaż w praktyce bywa różnie. Wskaźnik RRSO jest bardzo ważny przy typowaniu najlepszych ofert kredytów gotówkowych na rynku. W RRSO znajduje się nie tylko skala odsetek, ale też prowizje, czy koszty ubezpieczenia. A to już duże ułatwienie. Niskie oprocentowanie nie stanowi o opłacalności kredytu gotówkowego, ale dopiero porównanie wszystkich kosztów daje wgląd do jakości współpracy z instytucjami finansowymi. Świadomy klient nie da się nabrać na opłaty dodatkowe w masowej skali.

Wróć do listy artykułów