Hipoteka: kupuj taki dom, na jaki Cię stać!

Jeśli chodzi o nieruchomości, im więcej Ty wydajesz, tym więcej pieniędzy zarabiają inni. I dzieje się to na każdym poziomie twojego zakupu w domu.

Koszty zaczynają się sumować, gdy znajdziesz idealne miejsce. Według danych, pośrednicy w obrocie nieruchomościami zarabiają, biorąc procent ceny zakupu swojego domu. Innymi słowy, im więcej wydajesz, tym większa wypłata. Im większa pożyczka, tym wyższe koszty zamknięcia i opłaty za pożyczkę - korzyść, która trafia bezpośrednio z kieszeni do pożyczkodawcy.

To dlatego firma zajmująca się nieruchomościami może zwrócić niewielką uwagę na twoje potrzeby, gdy powiesz im, że chcesz wydać tylko tyle a tyle złotych na nowy dom. Nie chodzi o to, że nie są profesjonalistami ani że nie dbają o sytuację finansową; Chodzi o to, że zyskują tylko wtedy, gdy twój budżet jest większy niż to, co zakładasz.

Jeśli planujesz mieszkać w jednym i tym samym domu już na zawsze, możesz nie dbać o to, ile twój nowy dom będzie wart. Ale co, jeśli kiedyś będziesz musiał się przeprowadzić?

Potrzebujesz przykładu? Wyobraź sobie: dwie rodziny kupują dom w tej samej okolicy. Rodzina A przeznacza 400 000 zł na swój wymarzony dom, podczas gdy Rodzina B wydaje tylko 200 000 zł. Jeśli ceny mieszkań spadną o 20% w ciągu najbliższych dwóch lat, która rodzina będzie w lepszej sytuacji? (Podpowiedź: Rodzina A straciłaby dwukrotnie więcej kapitału niż rodzina B - różnica 80 000 zł!)

Większy dom? Oczekuj, że wszystko będzie kosztować więcej…

Ale nawet jeśli ceny mieszkań rosną, niektóre koszty są nieuniknione. Bez względu na to, za ile swój dom kupisz, cena zakupu to tylko jeden element układanki. A kiedy kupujesz większy lub droższy dom, prawie wszystko kosztuje więcej.

Na przykład większa przestrzeń oznacza ogólnie więcej kwadratowych powierzchni do ogrzania i schłodzenia - innymi słowy, wyższe rachunki za media. A ładniejsze, droższe nieruchomości prawie zawsze oznaczają wyższe podatki od nieruchomości i wyższe składki na ubezpieczenie domów.

Ale to nie wszystko. Większy dom oznacza, że wszystko jest większe i droższe w naprawie. Większy dach kosztuje więcej niż mały, a im więcej posiadasz okien, tym droższe będzie ich modernizowanie lub wymiana. Podłogi są zazwyczaj wyceniane przez metr kwadratowy, więc więcej dywanów i płytek zawsze prowadzi do wyższych kosztów. Większy ogród oznacza więcej krajobrazu do zarządzania, a dłuższy podjazd oznacza więcej betonu do wylania. Lista jest długa, a wszystkie te dodatkowe koszty można szybko zsumować. Czy stać Cię na taki kredyt?

Wróć do listy artykułów