Jak działa rynek pośrednictwa kredytowego?

Pośrednik kredytowy to bardzo ciekawy zawód, aktualnie znacznie bardziej regulowany niż jeszcze kilka lat temu. Przez rynek pośrednictwa kredytowego przechodzi około połowy wszystkich umów z tendencją rosnącą, co widać szczególnie w segmencie kredytów długoterminowych.

Pośrednictwo kredytowe – regulacje, perspektywy dla konsumentów

Pośrednik kredytowy może obsługiwać kredytobiorców jedynie zgodnie z warunkami ustawy o kredycie konsumenckim. Działa zatem podobnie do banków detalicznych i firm pożyczkowych. Specjalista nie może uchylać się również przed stosowaniem dobrych praktyk. Działalność związana z pośrednictwem kredytowym podlega rejestracji w bazie KNF. Kto może zostać w praktyce pośrednikiem kredytowym? Krótko mówiąc osoba fizyczna lub prawna, wobec której nie postawiono żadnych zarzutów karnych, czy związanych z oszustwami podatkowymi. Do głównych obowiązków pośrednika należy przedstawienie projektu umowy kredytowej, ocena zdolności kredytowej i optymalizacja ekonomiczna, która prowadzi do spełnienia warunków w konkretnym banku. Pośrednik jest w dalszym ciągu wynagradzany przez instytucje kredytowe, a nie przez kredytobiorców. Taka współpraca jest w dalszym ciągu opłacalna i zupełnie niezobowiązująca finansowo w pierwszych etapach.

Wysoka prowizja, czy zadowolenie kredytobiorcy?

Główne dysproporcje w ocenie pracy pośredników występują przez system prowizyjny. O co chodzi? Pośrednik może celować w maksymalizację zysków, co jest oczywiście uzasadnione ekonomicznie, ale nie do końca zgodne z interesami kredytobiorcy (bank ze słabą reputacją, wyższe koszty długoterminowe). Z tego powodu branża mówi coraz częściej o kodeksie dobrych praktyk. Każdego pośrednika możesz sprawdzić w rejestrze KNF. To już specjaliści po egzaminach, całkiem nieźle opłacani, posiadający często sporą bazę kontaktów i perspektywy negocjacji niektórych warunków dla klientów charakteryzujących się dobrą zdolnością kredytową. Działanie pośredników kredytowych reguluje od podstaw ustawa o kredycie konsumenckim. Większość kredytobiorców woli współpracę z niezależnymi fachowcami rynku kredytowego ze względu na możliwość porównania wielu ofert, bez potrzeby wyznaczania za każdym razem oddzielnego wniosku.

Wróć do listy artykułów