Jak pozyskać pieniądze na nowy samochód

Samochód dla niektórych ludzi to niezbędny i przydatny element w aspekcie codziennego funkcjonowania w świecie konkretnych zadań i swobodnej egzystencji. W wielu przypadkach jesteśmy nieutasfykcjowani z posiadania obecnego auta i marzymy o nowym, lepszym i wymarzonym. Zapada decyzja o kupnie nowego samochodu, wybrana jest już marka, model, wersja silnika, kolor, ale jak sfinansować taki zakup skoro nie dysponujemy taką gotówką? Istnieją specjalne kredyty samochodowe. Finanse są delikatną materią, dlatego przed zaciągnięciem kredytu musimy się zastanowić czy taka decyzja nie wpłynie znacząco na nasz domowy budżet, ponieważ w przypadku podjęcia zbyt pochopnej decyzji może oznaczać niepotrzebną stratę pieniędzy lub kłopotliwą blokadę środków finansowych. A przecież samochody nie są tanie, więc w grę wchodzą duże pieniądze. Nie ma większego znaczenia czy kupujemy samochód nowy czy używany, zawsze jest ta sama zasada - rachunek zysków i strat jest niezbędny.

Kredyty samochodowe wciąż cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem. Urozmaicone oferty kredytów, duża dostępność oraz stabilizacja oprocentowania na niewygórowanym poziomie znacząco uprościły sprawę oraz zachęciły do ich zaciągania. Kredyty samochodowe są kredytami klasycznymi z przeznaczeniem na konkretny cel. Plusem jest to, że takie kredyty są też w zasięgu ludzi, którzy nie zarabiają zbyt dużo, a w przypadku kredytu gotówkowego by go po prostu nie dostali. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o kredyty samochodowe to gotówka nie jest przyznawana do ręki tylko jest przekazywana na rachunek bankowy firmy, która sprzedaje pojazd. Kupując samochód sfinansowany kredytem prawnie nie jesteśmy jego właścicielami, prawo własności przysługuje dla banku, który udzielił nam kredytu. A co się z tym wiąże? Jeśli po roku czasu, znudzi nam się nasz samochód, a raty kredytu jeszcze pozostały do spłaty to nie mamy możliwości sprzedaży auta, ponieważ formalnie należy do banku i nie mamy do niego żadnych praw. Jest to bardzo duży minus kredytów samochodowych, ponieważ jeśli zobowiązaliśmy się do spłaty kredytu to samochód powinien być formalnie nasz, jednak banki muszą mieć też jakieś zabezpieczenie.

Podsumowując kredyty samochodowe to mają one swoje plusy jak i minusy. Dlatego warto dokładnie przemyśleć czy potrzebujemy drogiego samochodu “na już” zaciągając kredyt czy jesteśmy w stanie poczekać i kupić go ze swoich oszczędności. Samochód z każdym dniem i z każdym rokiem traci na wartości, nowszy nie będzie, części będą się niszczyły, a raty w przypadku kredytu będą wciąż takie same. Po kilku latach spłaty kredytu możliwe, że nasze auto już nie będzie warte nawet 50% tej ceny, którą zapłaciliśmy łącznie z kwotą kredytu. Więc dopiero po upływie czasu możemy się zorientować, że kredyt samochodowy nie był dla nas korzystnym ani opłacalnym rozwiązaniem.

Wróć do listy artykułów