Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Kredy hipoteczny to zobowiązanie wieloletnie, wie o tym każdy z nas. W jaki sposób możemy przygotować się lepiej do wzięcia kredytu, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki oraz nie żałować podjętej decyzji?

Zamierzając wziąć kredyt hipoteczny najpewniej zdecydujemy się także nieco wcześniej na to, by wcześniej przeszukać dostępne nieruchomości, przez co dowiemy się jakie ceny panują na rynku nieruchomości. W tym samym czasie dokonamy również rozpatrzenia w dostępnych ofertach kredytowych. Oczywiście przygotowania takie i te rozeznania trwają niekiedy nawet kilka miesięcy. W tym czasie powinniśmy też zadbać o dobrą zdolność kredytową czy widoczność w BIKu.

Warto zadbać o posiadanie umowy o pracę, jeśli takiej nie mamy, a jeśli mamy, to by suma, którą zagrabiamy była odpowiednio wysoka. Najlepiej by była to umowa na czas nieokreślony. Jeśli zaś myślimy o podwyżce to poprośmy o to odpowiednio wcześnie. W przypadku posiadania działalności gospodarczej również musimy zadbać o odpowiednie dochody. Zazwyczaj o kredyt w takim przypadku możemy ubiegać się dopiero po 12 miesiącach od rozpoczęcia działalności.

Przede wszystkim odłóżmy też pieniądze, obecnie coraz więcej banków żąda aż 20% wkładu własnego, choć znajdziemy też banki z 10% ale te często w zamian za to chcą byśmy wzięli kredyt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oczywiście wyższy wkład to niższe koszty kredytu, bo mniejszą sumę pożyczamy. Często też na wstępie otrzymujemy lepsze warunki do negocjacji z bankiem. Wybierając właściwy bank powinniśmy przejrzeć kilka ofert kredytowych, a nie tylko jedną. Co ciekawe, jeśli spodoba nam się kilka ofert, możemy złożyć wniosek w kilku bankach. Nie bez znaczenia jest również to, czy nasze mieszkanie będzie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Pamiętajmy też, że na koszty kredytu składa się nie tylko pożyczona przez nas kwota, ale i koszty dodatkowe, jak prowizja czy oprocentowanie. Dodatkowo musimy liczyć się z kosztami dla notariusza, czy wykupem dodatkowych zabezpieczeń. Złóżmy wniosek do więcej niż jednego banku, dzięki temu zyskamy bardziej atrakcyjny kredyt.

Ostatecznie nie pozostanie nam nic innego jak złożenie wniosku i czekanie na rezultaty. Na wydanie decyzji bank ma 21 dni, czasami mniej, czasami więcej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, umawiamy się na podpisanie umowy, w tym miejscu warto wspomnieć, że należy dokładnie zapoznać się z umową i przeczytać ją, by się nie rozczarować. Sprawdźmy czy wszystko się zgadza. Jeśli czegoś nie rozumiemy od razu zapytajmy i wyjaśnijmy. Oprocentowanie to podstawowy koszt, sugerujmy się tu wysokością RRSO, to ten parametr mówi nam o całkowitym koszcie kredytu. Na RRSO składają się koszty kredytu, ale czasami to nie wszystko, bo bank niekiedy wymaga od nas np. wykupienia karty kredytowej. Korzystanie z dodatkowych produktów może podwyższyć koszty kredytu. Czy możemy je negocjować? Tak, czasami banki proponują warunki kredytowania, które są elastyczne. Choć niekiedy tylko klientom, którzy wieloletnie są z bankiem związani. Ale nie tylko, również dla nowych klientów przygotowują ciekawe promocje. Dlatego warto o to zapytać, nic nie tracimy, a możemy zyskać. Istotnym składnikiem wpływającym na koszty związane z kredytem jest oczywiście długość kredytowania, zazwyczaj im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty. Dlatego zwróćmy uwagę na jego długość. Zarówno wybierając kredyt, jak i mieszkanie warto nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu, dobrze zastanówmy się nad tym.

Wróć do listy artykułów