Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Wielu Polaków zaczyna myśleć o kredycie hipotecznym w chwili kiedy wybierze sobie swoją wymarzoną nieruchomość. Zanim jednak ostatecznie podejmiemy decyzję o zaciągnięciu tego kredytu powinniśmy dowiedzieć się nim jak najwięcej. Dlatego też do tej decyzji warto przygotować się wcześniej chociażby po to abyśmy wiedzieli na jakie wydatki będzie nas stać i ile pieniędzy musimy posiadać aby zrealizować mieszkaniowe plany.

Wkład własny w kredycie hipotecznym

Ubiegając się o kredyt hipoteczny musimy posiadać oszczędności czyli wkład własny kredytobiorcy w inwestycję. Dziś banki nie pożyczają już całej kwoty pieniędzy na nieruchomość. Dlatego też zanim udamy się do banku musimy zgromadzić odpowiednie oszczędności. Musimy również zdać sobie sprawę z tego, że po zaciągnięciu kredytu hipotecznego nasza zdolność zostanie znacznie nadszarpnięta. A zatem jeżeli planujemy jakieś wydatki np. remont oraz wyposażenie raczej nie będziemy mogli liczyć na bankowe kredyty i raczej powinniśmy uwzględnić te koszt w naszych oszczędnościach.

Wiele banków wymaga minimalnego wkładu własnego wynoszącego 20 procent wartości mieszkania. Jednak niektóre banki gotowe są sfinansować transakcję w której klient będzie posiadał mniejszą kwotę wkładu własnego. Jeżeli dysponujemy tylko 10 procentowym wkładem własnym musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy mieli do wyboru zdecydowanie mniej banków jeżeli chodzi o ostateczne odpisanie kredytu. W takiej sytuacji często musimy też liczyć się z dodatkowymi kosztami gdyż brakujący wkład własny może zostać przez bank dodatkowo zabezpieczony.

Zdecydowanie lepsze warunki kredytowe otrzymują osoby które większą część nakładów wyłożą z własnej kieszeni. Wyższy wkład własny wiąże się także z niższą marżą kredytu czyli inaczej mówiąc niższym kosztem pożyczanego pieniądza.

Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego

Wysokość kredytu zależy od dwóch czynników jakimi są wartość nieruchomości a także zdolność kredytowa danego klienta. Z reguły relacja między wartością zabezpieczenia a kwotą kredytu nie powinna przekraczać 90 proc. Jednak sa banki które przyjmują nieco bardziej restrykcyjne warunki. Zdolność kredytowa jest pochodną naszej sytuacji finansowej. O tym jaką wysokość kredytu jesteśmy w stanie otrzymać decyduje tylko bank i robi to indywidualnie dla każdego potencjalnego klienta. Musimy wiedzieć też o tym co tak naprawdę może wpłynąć na naszą zdolność kredytową. A zatem na zdolność kredytową wpłynie przede wszystkim nasz dochód, ale również wiek, stan cywilny, liczba członków rodziny, miejsce zamieszkania oraz wysokość innych obciążań jakie już mamy, czyli kredyty i pożyczki . Ważna będzie również historia obsługi dotychczasowego czyli to czy spłacaliśmy je zgodnie z harmonogramem. A zatem jak widzimy na naszą zdolność kredytową wpływa wiele czynników więc warto pomyśleć o tym wcześniej, abyśmy nie zostali niczym zaskoczeni.

Wróć do listy artykułów