Jak zainwestować w dobrą lokatę bankową?

Lokaty bankowe to jeden z najbardziej powszechnych sposobów inwestowania pieniędzy. Z tej metody oszczędzania korzystać mogą zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Ten środek bankowy to dobra droga ku zyskom, jednak będą one rzeczywiście zadowalające tylko wtedy, gdy lokatę wybierzemy mądrze. Podejmując ostateczną decyzję należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów.

Po pierwsze: lokata krótko - czy długoterminowa?

W zależności od ilości posiadanych przez nas środków finansowych oraz naszych oczekiwań mamy do dyspozycji lokaty o różnych długościach trwania. Najbardziej powszechne są chyba lokaty kilkumiesięczne – to optymalny czas, by pieniądze na siebie zarobiły oraz abyśmy mieli możliwość w miarę szybkiego powrotu środków na nasze konta. Należy bowiem pamiętać, że nie należy przerywać lokaty w czasie jej trwania, gdyż odsetki nie zostaną naliczone, a my po prostu nie zarobimy. Oczywistym jest, że najbardziej opłacalne są lokaty trwające dłużej (rok lub dwa), ponieważ bank ma więcej czasu na obracanie naszymi pieniędzmi – zarabia, zatem i my zarabiamy. Jednak banki oferują też lokaty trwające miesiąc, tydzień, a nawet dobę – te lokaty również są opłacalne, jednak nie są kierowane do wszystkich. Każdy potencjalny klient banku jest informowany o ofercie, jaką dla niego bank jest w stanie zaproponować. Jedynym zadaniem klienta jest wybrać mądrze i nie dać się zmanipulować instytucji, której, nie oszukujmy się, zależy przede wszystkim na zysku – często niestety nawet naszym kosztem, dlatego powinniśmy zachować trzeźwość umysłu, a w razie wątpliwości udać się do zaufanego specjalisty, który udzieli nam fachowej porady w kwestii rzetelnego inwestowania środków finansowych na lokatach bankowych.

Po drugie: wybór oprocentowania i ilość kapitalizacji

Wysokie oprocentowanie to podstawa, którą kuszą wszechobecne reklamy lokat. Nierzadko ulegamy im, nie biorąc pod uwagę faktu, że podany procent zysku naliczany jest w skali roku, a nasze lokaty opiewają przecież na różne okresy czasu i oczekiwany przez nas zysk jest o wiele niższy niż się spodziewamy. Odpowiedzialna za to jest także ilość kapitalizacji – częstość naliczania odsetek w ciągu roku. Często zapominamy o tym, że realny zysk następuje dopiero po naliczeniu odsetek, dlatego bardzo ważna jest ilość kapitalizacji. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że warto jest czasem zrezygnować z wysokiego oprocentowania na rzecz lokaty o oprocentowaniu niższym, ale z większą ilością kapitalizacji. To pułapka, na której banki bardzo często korzystają, ponieważ klient nie zawsze jest tego do końca świadomy.

Po trzecie: podatek Belki

Przy oczekiwaniach w związku z ostatecznym zyskiem na danej lokacie bankowej należy wziąć pod uwagę również podatek od zysków kapitałowych, który ostatecznie zostaje odliczany od zgromadzonych przez nas środków finansowych. Wynosi on 19 % i jest naliczany od kwoty odsetek.

Wróć do listy artykułów