Kredyt gotówkowy – podstawy zadłużenia krótkoterminowego

Zadłużenie konsumpcyjne to jedna z najważniejszych kategorii występujących w krajowych gospodarstwach domowych, ale często nie do końca dobrze rozumiana przez klientów. Do zaciągnięcia kredytu gotówkowego musisz się odpowiednio przygotować, w czym pomoże ci poniższy poradnik.

Szybkość zaciągania kredytu gotówkowego i podstawowe formalności

Realizacja typowo konsumpcyjnych potrzeb nie zawsze charakteryzuje się szybkością. W bankach musisz przejść całą procedurę weryfikacji zdolności kredytowej i ewentualnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie majątkowe umowy. W roku 2020 większość banków wprowadziła współpracę w trybie online dla każdego. Nie musisz zgłaszać się do oddziałów stacjonarnych nawet do złożenia podpisu. To duże ułatwienie przy porównywaniu kredytów gotówkowych, ponieważ nie musisz zakładać rachunku osobistego, aby otrzymać korzystne zadłużenie krótkoterminowe. Kredyt gotówkowy jest faktycznie coraz tańszy, a wynika to ze zmiany stóp procentowych i dalszego luzowania polityki monetarnej. Dodruk pustego pieniądza powoduje spadek kosztów zobowiązań długo oraz krótkoterminowych.

Niskie oprocentowanie i dalsze luzowanie polityki pieniężnej

Kredyt gotówkowy wyróżnia się niskim oprocentowaniem i stosunkowo niskimi formalnościami, ale ma też ograniczenia wynikające ze stosowania ustawy o kredycie konsumpcyjnym. To kluczowy akt prawny odnoszący się do funkcjonowania podobnych ofert. Również parabanki muszą przestrzegać podobnych przepisów dotyczących weryfikacji kredytobiorcy. Z tego powodu przy porównywaniu zadłużenia rozpoczynaj zawsze do banków ze względu na większe bezpieczeństwo współpracy. Regulaminy kredytów gotówkowych bywają skomplikowane, ale masz zawsze czternaście dni na podjęcie decyzji o wycofaniu się z umowy. To ważny bufor bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia stosowane w umowach o kredyty gotówkowe

W bankach nie występują lub występują rzadko propozycje promocyjne na kredyty gotówkowe, co wynika z presji kryzysowej występującej w 2020 roku. Przy wydłużaniu okresu spłaty masz do czynienia zawsze z wyższymi kosztami wynikającymi z manipulacji oprocentowaniem. Postaraj się optymalizować raty, najlepiej malejące w taki sposób, aby nie ograniczały płynności domowego budżetu. Podstawowe zabezpieczenia stosowane w kredycie gotówkowym to weksel in blanco, poręczenie, a także zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Jeżeli posiadasz nieruchomość lepsza opcja od kredytu gotówkowego to pożyczka hipoteczna. Przy stabilnych dochodach nie wymaga się od kredytobiorcy ubezpieczenia i wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń. Wystarczy tylko spłacać kredyt gotówkowy terminowo. Doradcy w bankach monitorują zdolność kredytową na podstawie zautomatyzowanych algorytmów. Przygotuj się do oceny na podstawie BIK i biur informacji gospodarczej. To podstawowe katalogi, w których zbiera się informacje o kredytobiorcy. Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu gotówkowego możesz rozpocząć od precyzyjnego sprawdzenia własnej historii w BIK. Konto na portalu BIK założysz bez większych problemów, a to duże ułatwienie, nawet w przypadku ewentualnej kradzieży tożsamości. Z panelu konta BIK zastrzeżesz nawet dowód osobisty.

Bezpieczeństwo spłaty przede wszystkim

Kredyt gotówkowy to wysokie bezpieczeństwo spłaty, standaryzowane zasady pozyskania, dobra alternatywa dla sektora pozabankowego, opcja szybkiego dofinansowania dowolnych potrzeb konsumpcyjnych, bez dodatkowych zabezpieczeń majątkowych w przypadku wykazywania stabilnego dochodu. W 2020 roku występują na rynku kredytowym pewne ograniczenia, ale przy kredycie gotówkowym nie są krytyczne.

Wróć do listy artykułów