Lokaty internetowe

Lokaty to jedna z ulubionych form oszczędzania przez Polaków. Rodacy wybierają głównie lokaty tradycyjne, które są najprostszą formą, jednocześnie nie niosąc za sobą właściwie żadnego ryzyka. Obecnie banki prześcigając się w zdobywaniu klientów, oferują więc bardzo różne rodzaje lokat, mamy więc depozyty krótko i długoterminowe, odnawialne i nieodnawialne, ze stałym i zmiennym oprocentowaniem, dwuwalutowe, rentierskie, ustrukturyzowane itd. Wymieniać można by naprawdę długo, każdy bank oferuje jeszcze dodatkowe opcje i udogodnienia, dlatego klienci mogą przebierać w ofertach i wybierać te dla siebie najodpowiedniejsze. W dzisiejszych czasach, praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu sprawił, że banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają dodatkowy rodzaj lokaty, czyli lokatę internetową. Prowadzenie tego typu konta daje wiele możliwości, które doceniają przede wszystkim osoby „zaprzyjaźnione” z nowoczesnymi formami oszczędzania pieniędzy i z technologicznymi nowinkami.

Jednym z głównych atutów lokat internetowych jest możliwość kontrolowania ich z praktycznie każdego miejsca, o dowolnej porze, wystarczy dostęp do Internetu, komputera, tabletu czy nawet telefonu komórkowego i już możemy sprawdzić stan naszych oszczędności, oprocentowanie, czy szczegóły podpisanej z bankiem umowy. Przydaje się to przede wszystkim w przypadku osób, które decydują się na wybór lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Dzięki lokacie internetowej mogą oni na bieżąco śledzić aktualny stan lokaty i sumę pieniędzy na koncie.

Część osób ma jednak wątpliwości, czy lokaty internetowe są tak naprawdę bezpieczne. W takim przypadku trzeba wyraźnie powiedzieć, że lokaty online, to tak naprawdę zwykłe lokaty bankowe, a nie coś wirtualnego. Zakładając taką lokatę, trzeba tak samo jak w przypadku tradycyjnej, podpisać z bankiem umowę, która dla obu stron jest wiążąca, a jej nieprzestrzeganie wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Środki złożone w depozycie są też zabezpieczane gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 Euro, więc nawet jeżeli bank ogłosi upadłość i bankructwo, nasze pieniądze nie przepadną. Widać, że w przypadku lokat internetowych, środki zdeponowane są chronione na takim samym poziomie jak w przypadku lokat tradycyjnych.

Proces zakładania lokaty internetowej jest bardzo prosty. Po wybraniu odpowiedniej oferty, przechodzimy na stronę banku i zapoznajemy się z prospektem informacyjnym oraz regulaminem, jeżeli warunki nam odpowiadają, wyrażamy chęć założenia depozytu. W następnej kolejności, zostaniemy poproszeni o wypełnienie formularza kontaktowego bądź założenia lokaty. W pierwszym przypadku, podajemy swoje dane kontaktowe i wysyłamy formularz, po czym czekamy na kontakt ze strony konsultanta banku. W czasie rozmowy z nim ustalamy wszelkie szczegóły związane z lokatą. W przypadku opcji drugiej, czyli zakładania lokaty od początku do końca internetowo, podajemy swoje dane, wybieramy konkretną lokatę i następnie przelewamy środki na rachunek, którego dane otrzymamy drogą mailową. W momencie przesłania środków, nasza lokata zostaje aktywowana. Od tego czasu, możemy monitorować co dzieje się na naszym koncie i jak kształtują się zyski. Po zakończeniu okresu umowy, wpłacone środki, wraz z narosłymi odsetkami, zostaną przelane nam na rachunek bankowy, z którego aktywowaliśmy lokatę. Widzimy więc, że założenie lokaty internetowej jest szybkie i łatwe, nie wymaga od nas praktycznie żadnej dodatkowej aktywności, a środki pozostawione w depozyt są bezpieczne i zarabiają na siebie tak jak w przypadku lokat tradycyjnych.

Wróć do listy artykułów