Powinęła Ci się noga? Oto recepta na wyjście z opresji

Dzisiejsza gospodarka jest niezwykle dynamiczna. W krok za nią podąża rynek pracy, który jest odbiciem zmian zachodzących na rynku. Dlatego nietrudno zauważyć powiązania między zmianami gospodarczo- przemysłowymi a zmianami na rynku pracy. Obecnie w Polsce bezrobocie jest jednym z najniższych w przeciągu ostatnich lat (stan na sierpień 2017), niemniej jednak około 8 procent dorosłych obywateli pozostaje bez pracy. Co zrobić, jeżeli masz na głowie najlepszy kredyt gotówkowy, a stracisz pracę? Jak poradzić sobie w tak trudnej sytuacji? Rozwiązanie wbrew pozorom nie jest takie trudne, wymaga jednak od Ciebie sporo odwagi. Musisz po prostu zgłosić się do banku i przedstawić swoją aktualną sytuację. Jak to zrobić?

Przede wszystkim nie panikuj. Każdemu może się to zdarzyć, bo współcześnie nie można już mówić o pewnym i stabilnym zatrudnieniu. Koniecznie musisz przemyśleć na nowo swoje wydatki i zobowiązania tak, aby na najważniejsze rachunki oraz raty kredytów wystarczyło środków. Zgłoś się do banku i przedstaw swoją aktualną sytuację oraz powiedz, jaki masz plan na rozwiązanie sytuacji. W momencie podpisywania umowy kredytowej masz możliwość ubezpieczenia kredytu na wypadek między innymi utraty pracy. Jeżeli masz takie ubezpieczenie- wspaniale!

W wybranych przypadkach istnieje możliwość skorzystania z opcji wakacji kredytowych. Co to oznacza? Jest to nic innego, jak kilkumiesięczna przerwa w opłacaniu rat kredytu. Warunki oraz sposób udzielania przerwy w spłacaniu kredytu uzależniona jest od wielu czynników, jak chociażby rodzaju banku, wysokości kredytu, okresu kredytowania. W zależności od warunków umowy, możesz mieć przerwę w opłacaniu rat nawet do trzech miesięcy. Jest to realna ulga, gdyż trzy miesiące są okresem odpowiednim na znalezienie nowego zatrudnienia i zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach.

Jak widzisz, możliwości poradzenia sobie z trudną sytuacją jest wiele. Najważniejsze to jednak nie pozostawać biernym w działaniu. Skontaktuj się z bankiem, negocjuj warunki, przedstaw swoje realne możliwości. Bank doceni to, że jesteś z nim w stałym kontakcie. Najgorsze bowiem, co możesz zrobić to nie informować banku o zmianie swojej sytuacji finansowej i doprowadzić do nieterminowego spłacania rat lub wręcz do powstania dużych opóźnień w spłacaniu kredytu. Jeżeli przedstawisz swoją aktualną sytuację będziesz w stanie zaproponować zmniejszenie miesięcznej raty kosztem wydłużenia terminu spłaty lub uruchomić inne rozwiązanie, które zaproponuje Ci pracownik banku. Warto próbować!

Wróć do listy artykułów