Termin trwania lokat

Każda lokata zakładana przez nas w banku ma określony termin. Oznacza to, że pieniążki pożyczane są bankowi na jakiś czas – na miesiąc, dwa, trzy czy dłużej. W większości banków najdłuższa lokata to lokata dwunastomiesięczna. Taka też jest najwyżej oprocentowana, co oznacza, że jest najbardziej opłacalna. Jednak niezbyt chętnie zakładamy takie właśnie długoterminowe lokaty. Częściej decydujemy się na lokaty trzymiesięczne czy półroczne. Po zakończeniu terminu najczęściej są one przedłużane – co najbardziej nam odpowiada.

Terminy lokat są bardzo ważne. Wszystko oczywiście zależy od oferty banku i umowy, na zasadach której taka lokata jest zakładana. W niektórych bankach wcześniejsza wypłata pieniędzy z lokaty oznacza utracenie procentu, a tym samym utracenie zysku. Dlatego też powinniśmy uważnie wybierać bank, w którym chcemy taką lokatę założyć, powinniśmy także dokładnie czytać umowy. Zanim założymy taką lokatę powinniśmy się także zastanowić, na jaki czas chcemy pieniążki pożyczyć bankowi. To bardzo istotne.

Przedłużanie lokaty

Wiele z nas ma środki finansowe, które akurat w danym momencie nie są potrzebne. Nie są wykorzystywane przez nas. Często oszczędzamy na coś konkretnego i składamy pieniążki, potrzebujemy ich odpowiednio dużo. Dlatego też warto zastanowić się nad założeniem lokaty. To odpowiedni sposób na oszczędzanie pieniędzy. Nikt przecież nie trzyma dużych sum pieniędzy w domu. Nie jest to bezpieczne. Takie pieniądze bardzo łatwo jest stracić.

Dlatego też warto założyć lokatę bankową. Pieniądze takie będą bezpieczne, a dodatkowo będą zarabiać. A przecież jeżeli środki finansowe trzymamy w domu nie mamy szans na to, że będziemy mieli z tego jakikolwiek zysk. Oszczędności warto jest inwestować – ale inwestować z głową. Taka bezpieczna inwestycja to właśnie lokata. Wiele z nas przedłuża lokatę. W pewnym momencie okazuje się, że pieniążki nie są nam potrzebne. Że chcemy je mieć, ale nie mamy określonych potrzeb. Dlatego też przedłużamy nasze lokaty o kolejne miesiące. Takie lokaty możemy przedłużać w nieskończoność. Lokaty mogą być długoterminowe.

Kwota lokaty

W banku ważne są wszystkie szczegóły. Każdy element ma znaczenie – i to bardzo duże. Jeżeli mamy pieniądze możemy je zainwestować. A inwestujemy w bardzo różne sposoby. Niektórzy z nas ryzykują i inwestują agresywnie, inni wolą osiągać czysty zysk bez ryzyka straty pieniędzy. Ci, którzy wybierają taką właśnie opcję mogą założyć lokatę bankową. Jeżeli zdecydujemy się na założenie lokaty mamy pewność, że odzyskamy swoje pieniądze wraz z zyskiem. A ten zysk jest różny – zależy od oprocentowania takiej lokaty oraz od kwoty, jaką wpłacamy na lokatę.

A takie kwoty są różne. Czasami decydujemy się wpłacić wszystkie nasze oszczędności, czasami lokatę zakładamy tylko na część środków finansowych. Oczywiste jest, że im większa jest ta kwota, tym wyższy będzie zysk. Jeżeli zdecydujemy się ulokować pieniądze w pewnym banku, do którego mamy zaufanie wówczas mamy pewność, że nasze pieniądze odzyskamy – i to z zyskiem, z nawiązką. A na takim zysku najbardziej nam zależy. Nie we wszystkich przypadkach jest on duży. Czasami to zaledwie kilkanaście złotych. Mimo to opłaca się zakładać lokaty.

Lokaty okresowe

Wszystkie lokaty, jakie zakładamy mają określony okres ważności. Po tym czasie wygasają lub odnawiają się – zależy to od umowy, jaką klient zawarł z bankiem, ale i od różnych zasad w danym banku panujących. Wszystko musi odbywać się zgodnie z prawem. Sami możemy zdecydować na jaki okres chcemy założyć lokatę. Może to być okres krótszy lub dłuższy. Im dłuższy jest on, tym więcej na lokacie zarobimy. Czasami więc wybieramy lokaty długookresowe.

Wszystko oczywiście zależy od tego, czy pieniądze będą nam potrzebne, czy może nimi obracać bank. Jeżeli są to oszczędności, które mamy odłożone na przysłowiową czarną godzinę wówczas lokata zakładana przez nas może być długa. Jeżeli jednak chcemy wpłacić takie pieniądze tylko na chwilę wówczas wybieramy lokaty najkrótsze – miesięczne lub kilkumiesięczne. Po upływie tego terminu pieniążki wpłacane są na nasze konta oszczędnościowe. Zawsze lokatę możemy odnowić, przedłużyć. Im dłuższa będzie taka lokata, tym większy będzie nasz zysk. A przecież wszyscy chcemy zarobić.

Wróć do listy artykułów