Zakładanie korzystnej lokaty

Dobra lokata może być dobrym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jednak jaką lokatę wybrać, aby spełniała nasze oczekiwania? Czym należy się tak właściwie kierować? Przy wyborze lokaty trzeba pod uwagę wziąć wiele jej parametrów, głównie tych związanych z wysokością przyszłego zysku, ale nie tylko tych. Znaczenie ma bowiem również to, na jak długo chcemy otworzyć lokatę i ile możemy zainwestować.

Długość trwania lokaty i minimalny wkład

Banki oferują różne rodzaje lokat, jeśli chodzi o czas ich trwania. Wybór długości czasu lokaty ma znaczenie nie tylko ze względu na wysokość zysków (dłużej pracujące na lokacie środki to większe zyski), ale przede wszystkim ma wpływ na to, kiedy środki będzie można z lokaty podjąć. Panuje bowiem zasada, że podjęcie środków przed zakończeniem trwania lokaty kończy się utratą wypracowanych odsetek, a to oczywiście sprawia, że inwestowanie w lokatę traci swój sens. Dlatego też w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na lokatę krótkoterminową, na przykład kwartalną, czy półroczną. Warto tylko zadbać o to, aby była to lokata na korzystnych warunkach, głównie pod kątem wysokości oprocentowania. Z kolei lokaty długoterminowe warto otwierać zawłaszcza wówczas, kiedy chcemy inwestować w dłuższej perspektywie i środki nie będą nam w tym czasie potrzebne na bieżące wydatki. Możemy również zdecydować się na opcję, jaka jest lokata odnawialna. Tego typu lokata automatycznie startuje od nowa po zakończeniu, aczkolwiek ponowne otwarcie lokaty będzie się odbywać na warunkach, jakie bank oferuje aktualnie, a nie na tych, kiedy zakładaliśmy pierwszą lokatę. Zanim otworzymy lokatę musimy wiedzieć, czy posiadamy odpowiednia ilość środków do jej otwarcia. Wymagany jest bowiem najwcześniej minimalny wkład. Jego wysokość może być bardzo różna. Może ona wynosić nawet kilka tysięcy, ale w wielu przypadkach jest to tysiąc, czy kilkaset złotych, więc nawet jeśli nie posiadamy zbyt dużej ilości wolnych środków, bez problemu powinniśmy znaleźć opcje odpowiednią dla siebie pod tym właśnie względem.

Maksymalizacja zysków

Sama lokata nie przyniesie może zysków oszałamiających, ale zysk pewny. Warto też postarać się, aby zyski z lokaty były możliwie największe. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jaka jest wysokość oprocentowania lokaty, gdyż ten czynnik przekłada się na wysokość odnoszonych zysków w sposób bezpośredni, decydując o tym, jak wysokie będą odsetki z lokaty. Znaczenie ma też częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli dopisywania wypracowanych odsetek do kapitału. Im większa jest to częstotliwość, tym lepiej. Wtedy bowiem za każdym razem powiększa się bazowa kwota, od której naliczane są kolejne odsetki. Znaczenie dla wysokości zysków może mieć również rodzaj oprocentowania, ale wszystko będzie zależało od sytuacji, a mianowicie od tego, jak będą się zmieniały stopy procentowe ustalenia przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. Wysokość stóp procentowych jest bowiem składowa oprocentowania lokat. Jeśli więc wysokość stóp procentowych będzie większa, to większe będzie również oprocentowanie lokat i na odwrót. Jeśli oprocentowanie będzie stałe, to wpływ na jego wysokość będzie miała tylko wartość stóp procentowych z dnia otwierania lokaty i będzie ona obowiązywała przez cały czas jej trwania. Z kolei w przypadku oprocentowania zmiennego, zmiany wysokości stóp procentowych będą na bieżąco wpływały na zmiany wysokości oprocentowania. Jest to jednak nie tylko pewne ryzyko zysków mniejszych, ale oczywiście również pewna szansa na wyższe zyski w przypadku podwyżki stóp procentowych. To, czy bardziej będzie się opłacać lokata ze stałym, czy ze zmiennym oprocentowaniem, zależeć będzie w dużym stopniu od różnych czynników, mających wpływ na decyzję o obniżeniu lub podwyższeniu stóp procentowych.

Wróć do listy artykułów